Otevřená nemocnice  
 

 Bílovecká nemocnice, a.s.
 17. listopadu 538
 743 01 Bílovec

tel.:
556 771 771
 
info@nvb.cz

 

 Datová schránka: p7kc5px

 Najdete nás zde.

NVB

Archiv aktualit

Kraj zrušil proplácení regulačních poplatků

Uvádíme zde plné znění tiskové zprávy, kterou Moravskoslezský kraj dne 16.6.2010 své rozhodnutí oznámil veřejnosti:

 

RADA SCHVÁLILA ZRUŠENÍ PROPLÁCENÍ ZDRAVOTNICKÝCH POPLATKŮ

Rada Moravskoslezského kraje na své dnešní schůzi odsouhlasila návrh na zrušení kompenzace zdravotnických poplatků ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje. Zdravotnické poplatky od 17. 6. 2010 již nebude  kraj  proplácet.

"Hlavním důvodem kroku, ke kterému rada kraje přistoupila, bylo vyjádření Evropské komise, která navrhuje dva možné způsoby řešení, jež by byly v souladu s pravidly veřejné podpory. A to hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních bez ohledu na zřizovatele, a nebo tyto poplatky neproplácet vůbec," konstatoval hejtman kraje Jaroslav Palas.

"Moravskoslezský kraj není schopen ze svého rozpočtu hradit proplácení zdravotnických poplatků všem zdravotnickým zařízením v kraji bez ohledu na zřizovatele a proto musel přistoupit na druhou možnost, a to je proplácení zrušit," uzavřel hejtman.

V roce 2009 od února do prosince bylo na poplatcích celkem vyplaceno 24 891 570,- Kč. Z toho 44% vyplacených darů v ambulancích a 72 % vyplacených darů v lékárnách, kde bylo možné uzavírat trojstranné dohody.

V roce 2010 od ledna do dubna bude celkem proplaceno 8 340 000,- Kč. Z toho 46% vyplacených darů v ambulancích a 61% vyplacených darů v lékárnách, kde bylo možné uzavírat trojstranné dohody.

Moravskoslezský kraj kompenzoval zdravotnické poplatky pouze v ambulancích a v lékárnách zdravotnických zařízeních, jejichž je zřizovatelem nebo zakladatelem. Vedení Moravskoslezského kraje nepovažovalo vybírání regulačních poplatků jako regulační mechanismus  a navrhovalo legislativní zrušení, což se přes několikeré projednávání nepodařilo prosadit.

Moravskoslezský kraj je zřizovatelem sedmi nemocnic ve formě příspěvkové organizace, zakladatelem a jediným akcionářem jedné nemocnice ve formě obchodní společnosti.

Jedná se o tato zdravotnická zařízení:

 • Nemocnice s poliklinikou v Havířově, příspěvková organizace
 • Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, příspěvková organizace
 • Nemocnice s poliklinikou Karviná – Ráj, příspěvková organizace
 • Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace
 • Slezská nemocnice v Opavě, příspěvková organizace
 • Nemocnice Třinec, příspěvková organizace
 • Nemocnice ve Frýdku – Místku, příspěvková organizace
 • Bílovecká nemocnice, a.s.


Mimo výše uvedené krajské nemocnice kompenzace poplatků probíhala také v dalších krajem zřizovaných a založených zdravotnických zařízeních, a to v:

 • Odborném léčebném ústavu Metylovice - Moravskoslezské sanatorium, příspěvková organizace
 • Územním středisku záchranné služby Moravskoslezského kraje, příspěvková organizace
 • Dětském centru Čtyřlístek, příspěvková organizace
 • Sanatoriu Jablunkov, a.s.Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí, Odbor kancelář hejtmana kraje